Hopp til hovedinnhold

Gratis seminar om psykososialt arbeidsmiljø

Altfor mange utsettes for mobbing og trakassering i den maritime næringen. Torsdag 28. november inviterer Sjøfartsdirektoratet igjen til seminar om årets fokusområde; psykososialt arbeidsmiljø.

FOKUSOMRÅDE 2024: Seminaret skal gi økt innsikt og kompetanse om mobbing og trakassering.

Klikk her for å melde deg på

Sjøfartsdirektoratet vil også presentere forskjellige arbeidsverktøy som skal bidra i arbeidet med det psykososiale arbeidsmiljøet.

– Materiellet vi har fått trykket opp kan brukes som konkrete tiltak for besetningen på fartøyene. Det er noe informasjons- og kunnskapsmateriell, og egne «dialogkort» som utfordrer til diskusjon og samtale om ulike tema mellom besetningsmedlemmene. Hensikten er å skape en felles forståelse for hvordan man ønsker å ha det om bord, og hvordan hver enkelt kan bidra til et godt psykososialt arbeidsmiljø, sier Sverre Flatebø, prosjektleder for fokusområdet i Sjøfartsdirektoratet.

Seminar om psykososialt arbeidsmiljø:

  • Sted: Sjøfartsdirektoratets hovedkontor, Smedasundet 50A, Haugesund.
  • Tid: Torsdag 28. november fra klokken 10.00 til 14.00.
  • Tema: Fokusområde 2024 – psykososialt arbeidsmiljø.
  • Bevertning: Lunsj
  • Info: Send e-post til sfl@sdir.no.
  • Kostnad: Gratis.

Sentrale arbeidsverktøy

På seminaret vil du få en innføring i begrepene «psykososialt arbeidsmiljø» og «mobbing, trakassering og seksuell trakassering».

Les mer om Sjøfartsdirektoratets fokusområde.

Du vil også få presentert sentrale arbeidsverktøy som kan benyttes i arbeidet med dette, for eksempel Arbeidsmiljøhjelpen – sjøfart, og «Be a buddy – not a bully»:

  • Hva er mobbing og trakassering
  • Hvem er mobberen?
  • Hva kan den som utsettes for mobbing gjøre?
  • Hva kan man gjøre som kollega?
  • Hva kan skipsledelsen gjøre?
  • Hva kan rederiet gjøre?
  • Gode råd til verneombudet.