Hopp til hovedinnhold

Sovnet på vakt - Læring fra sjøulykker

Her har vi samlet "Læring av hendelser" og artikler som omhandler betydningen av tilstrekkelig hvile, bemanning og konsekvenser av fatigue.

  • Brovakt på fiskefartøy

    Ved innrapportering av hendelser ser Sjøfartsdirektoratet ofte at direkte årsak kan være mangelfullt vakthold på bro.

  • God sikkerhetskultur er nøkkelen til trygg seilas

    Det kan være mange årsaker til at et fartøy går på grunn, men manglende vakthold eller at navigatøren sovner på vakt, har vært gjentakende faktorer i flere hendelser den siste tiden.

  • Brovakt på fiskefartøy

    Ved innrapportering av hendelser ser Sjøfartsdirektoratet ofte at direkte årsak kan være mangelfullt vakthold på bro.

  • Sovnet på vakt – læring av hendelse

    Sjøfartsdirektoratet får en del ulykkesrapporter med årsaken “sovnet på vakt”. Det har som oftest gått bra med mannskapet om bord, men noen fartøy har forlist, fått store materielle skader, eller ulykken har ført til miljøutslipp.

  • Ulykker med mindre fiskefartøy – læring av hendelser

    Ulykker der årsak oppgis å være «fører sovnet på vakt», kommer fra tid til annen inn til Sjøfartsdirektoratet. Å sovne på vakt kan ha ulike bakenforliggende årsaker. Det kan være lange vakter, for lite hvile i friperioder, dårlig inneklima på broa, ensidig eller tungt arbeid eller lignende.

Andre artikler om arbeids- og hviletid

  • Fagartikkel som oppsummerer de viktigste funnene og peker på tiltak som kan redusere risikoen for fatigue og styrke sjøsikkerheten: Fatigue - Sjøfartsdirektoratet

  • Denne artikkelen belyser hvordan ulike skift- og vaktordninger påvirker hverdagen og arbeidet om bord: Skiftordning_og_belastning.pdf