
Skal være med og forebygge trakassering gjennom tilsyn
Som tilsynsmyndighet skal Sjøfartsdirektoratet være med og sette fokus på hvordan en best kan forebygge seksuell trakassering, og se til at rederier har gode varslingssystem for sine ansatte.
Direktoratets inspektører gjennomførte like før sommeren kurs om hvordan seksuell trakassering kan forbygges, og hvordan vi på best mulig måte kan håndtere situasjoner der det har oppstått hendelser.
– Vi har sett behovet for en gjennomgang av hvordan vi som tilsynsmyndighet kan bidra til å forebygge at seksuell og annen type trakassering, skjer. Som følge av kurset og diskusjonene vil det bli jobbet videre med endringer i våre sjekklister, og hvordan vi i direktoratet kan sikre at temaet blir ivaretatt under våre inspeksjoner, sier Thomas A. Bergh, underdirektør avdeling for inspeksjon, revisjon og beredskap.
Direktoratet har identifisert flere relevante tiltak:
Det skal være større fokus på trakassering på tilsyn (ILO188, ISM, Sikkerhetsstyring) ved blant annet styrking av sjekklistene for tilyn med ILO188, ISM og sikkerhetsstyring.
- Inspektører skal kurses slik at de er tryggere på temaet
- Vurdere fremtidige tiltak i samarbeid med næringen og organisasjonene
Likestillings – og diskrimineringsombudet har vært en sentral partner og pådriver for arbeidet som hittil er gjort i Sjøfartsdirektoratet.
– Første steg med å øke kompetansen om temaet i organisasjonen er nå gjennomført, og vi er bedre rustet til å jobbe videre med tiltak framover, sier Bergh.
Direktoratet vil nå bruke eksisterende tilsyn som utgangspunkt, og justere basert på erfaringer og råd fra Likestilling- og diskrimmineringsombudet (LDO).
– Dersom vi blir kjent med at det foregår trakassering om bord på et tilsyn, kan vi følge opp mot rederi og rådgi enkeltindivider for veien videre, sier han.